Izvedbo instalacij (vodovod, plinovod, elektrika, ogrevanje) v stanovanju je najbolje prepustiti izkušenemu strokovnjaku, saj so morebitne napake ne le drage, ampak tudi nevarne.
Prezračevalne naprave so izjema na tem področju, saj je izvedba zelo enostavna, manjše napake pa se dajo še pravočasno odpraviti. Zato jih lahko po naših navodilih in s strokovno podporo izvede inštalater, ki na objektu izvaja druge instalacije. Zakaj lahko pretežni del sistema prezračevanja naredimo v lastni režiji?
- Sistem sestoji iz standardnih elementov (če delamo pahljačast oz. t.i. »špageti« razvod s fleksibilnimi kanali – drugačnega ne priporočamo), ki se med seboj zelo enostavno spajajo in so zato napake ali netesnosti zelo redke.
- Tudi če bi bil kak spoj malenkost netesen, to ne bi imelo resnih posledic (popolnoma drugače kot pri denimo vodovodnih napeljavah …).
- Ob natančnem pregledu izvedenih instalacij lahko sami odkrijemo in še pravočasno odpravimo morebitne napake.
- Pred zagonom naprave in umeritvijo pretokov bo usposobljen strokovnjak še enkrat preveril razvod na še vedno dostopnih mestih.
V NADALJEVANJU JE INTEGRALNI TEKST, VEČ O POSAMEZNIH VPRAŠANJIH NAJDETE V LEVEM MENIJU
Če nam pošljete tlorise, vam brezplačno izdelamo tehnično rešitev in veljavno ponudbo!
Učimo se na napakah
Najlažje se učimo na napakah, zato jih kar takoj omenimo, da jim ubežite še preden se pojavijo. Te napake se sicer ne dogajajo le samograditeljem, ampak celo zelo izkušenim projektantom in izvajalcem:
- Napačno določeni volumenski pretoki po prostorih.
- Dovajanje in odvajanje zraka iz istega prostora.
- Lokacija dovodov in odvodov zraka.
- Kuhinjska napa z direktnim odvodom zraka navzven.
- Uravnoteženje volumnov po etažah.
- Izvedba sifona za odvod kondenzata.
- Napačna lokacija prezračevalne naprave.
Te napake bodo pomagali preprečiti napotki v nadaljevanju. Najprej si moramo na papirju (in nato na objektu, ko je zgrajen) zamisliti, kakšni so potrebni pretoki zraka po prostorih in kje bodo nameščeni elementi sistema. Iz tega bo izhajal seznam potrebnega materiala.
Pri vrstnem redu izvajanja instalacij naj ima prezračevanje rezervirano prvo mesto, torej naj se izvaja pred vsemi ostalimi instalacijami, ali takoj za kanalizacijo! Razlog je enostaven: vodniki za zrak so velikih dimenzij in se zelo težko umikajo drugim instalacijam, medtem ko so vodniki za druge instalacije manjših dimenzij in se veliko lažje umikajo cevem za prezračevanje. Prezračevanje se lahko naredi tudi kot zadnje, če smo vse dobro premislili in drugi izvajalci pustijo zadosten prostor za normalno izvedbo.
Splošni napotki
Da bi vedeli kaj dimenzionirati, si najprej odgovorimo na vprašanje, kaj zajema prezračevalni sistem? To so naslednji elementi:
- Dovod zunanjega zraka (navadno iz fasade, DN 150 mm) do prezračevalne naprave je narejen iz toplotno izoliranih cevi. Te so lahko iz »iso« cevi (iz vrste stiroporja), lahko pa so kovinske ali plastične z ustrezno dodatno toplotno zaščito.
- Odvod izrabljenega zraka iz objekta je narejen enako kot dovod zunanjega zraka, lokacija na fasadi je oddaljena za okoli 300 cm, raje višje kot nižje kot zajem zraka. Če smo blizu, lahko zrak odvedemo tudi čez streho, sicer je ta rešitev draga in delikatna.
- Pred ogrevanje ali pred ohlajanje zunanjega zraka lahko izvedemo na več načinov (z električnim grelnikom, zemeljskim prenosnikom toplote, klima napravo, vodnim prenosnikom toplote), vendar pri napravah, ki vračajo vlago, to ni nujno potrebno.
- Prezračevalna naprava z vračanjem toplote (opcijsko tudi vlage), ki jo imenujemo tudi rekuperator.
- Dogrevanje ali pohlajenje zraka, ki ga dovajamo v bivalne prostore, je možno izvesti, vendar ni nujno. V poštev pride predvsem v pasivnih hišah, kjer ni drugega ogrevalnega vira.
- Dušilci hrupa dolžine 100 cm se namestijo med prezračevalno napravo in dvema razdelilnima komorama.
- Razdelilni komori (ena za dovodne fleksibilne cevi, ena za odvodne) imata na eni strani priključek na rekuperator (preko dušilca hrupa), na drugi strani pa 6, 10 ali 15 priključkov za fleksibilne cevi.
- Gibljive cevi d75 mm, po katerih dovajamo ali odvajamo zrak iz prostorov – vsaka taka cev lahko prenaša do 30 m3/h zraka.
- Dovodni ali odvodni ventili za dovod ali odvod zraka iz prostorov so narejeni iz ohišja, na katerega z ene strani priključimo fleksibilne cevi (eno ali dve – 30 ali 60 m3/h zraka), na drugi strani pa vložimo vidni dovodni »difuzor« ali odvodno rozeto.
- Regulacija delovanja naprave je praviloma v vhodni veži ali v dnevni sobi in je povezana z rekuperatorjem in določa režim obratovanja. Lahko namestimo tudi električno stikalo (v kuhinji in/ali kopalnici), s katerim zaženemo režim intenzivnega prezračevanja (največja moč naprave za interval 15 – 30 minut).
Upoštevali smo, da gre za novo enodružinsko hišo – pri stanovanjih in sanacijah je zadeva podobna, razlikujejo se detajli (po navadi pa je tam največji problem, kje peljati kanale za zrak).
Če nam pošljete tlorise vašega stanovanja ali hiše, vam bomo brezplačno svetovali in poslali razrez volumnov, risbo prebojev in poteka cevi, seznam potrebnega materiala in ponudbo za material in montažna dela (nekakšen »projekt« prezračevanja), kar je za vas v tej prvi fazi zelo praktično, saj se v celoti lahko posvetite le izvajanju grobe instalacije.