e-netsi logo

Sanacija stanovanj

Sanacija stanovanj

Obstoječe stavbe pogosto nimajo vgrajenih sodobnih rešitev za zagotavljanje kakovostnega prezračevanja, kar se ob menjavi oken z novimi, veliko bolj tesnimi, lahko izkaže za problem. Zrak v stanovanjih je slab, počutje in udobje uporabnikov sta nizka, velikokrat se pojavlja tudi zidna plesen, ki je nevarna za zdravje. Edini ukrep so stalno odprta okna, kar ni komfortno in veča porabo energije zaradi nereguliranega pretoka zraka. 

Za sanacijo obstoječih stanovanj in hiš obstaja več rešitev, od katerih vse niso primerne, saj bodisi zahtevajo prevelike gradbene posege v objekt, bodisi niso tehnično ustrezne in težav ne odpravijo.

Odvisno od obsega sanacije ali obnove objekta in razpoložljivih financ, se odločimo za centralni sistem prezračevanja, lokalne rekuperatorje ali za higrosenzibilno prezračevanje.

Ker se zrak v stanovanjih brez prezračevalnega sistema ne izmenjuje stalno in po celotnem stanovanju, ta vsebuje premalo kisika in ne odvaja dovolj vlage, ki nastaja ob dihanju in hišnih opravilih. Zato se pogosto pojavljata slabo počutje uporabnikov in zidna plesen, ki škoduje zdravju ljudi. Če je v okolici prisoten plin radon, tudi ta zastaja v hiši, predvsem v kleti.

Ustrezna, enostavna in relativno poceni rešitev je ureditev prezračevanja s higrosenzibilnimi rozetami na oknih bivalnih prostorov in odvodnimi ventilatorji v servisnih prostorih.

ZAKAJ OBSTOJEČI NAČIN PREZRAČEVANJA NI USTREZEN?

Prezračevanje starejših stanovanj in hiš v veliki meri poteka z naravnim prezračevanjem, skozi netesnosti v stavbnem ovoju in pohištvu. To prezračevanje ni idealno niti s komfortnega niti z energetskega stališča. Stalno odpiranje oken sicer rešuje akutne potrebe po večjem dovodu zraka, a pomeni nenadzorovan pretok, toplotne izgube in pozornost uporabnikov. Poleg tega v poletnem času omogoča vstop mrčesu. Pravilno prezračevanje z odpiranjem oken je takšno, da na vsako okno na stežaj opremo okno in ga po nekaj minutah zapremo. Tega iz praktičnih razlogov seveda nihče ne počne. Zato se v praksi dogaja, da so okna bodisi stalno zaprta bodisi so odprta na ventus. In tudi če bi redno odpirali in zapirali okna, bi se zračile le sobe, hodniki in sanitarni prostorih pa ne. Zamenjava starih, netesnih oken z novimi, bolj tesnimi, pa ponavadi prinese težave s povišano vlago in nevarnostjo nepopolnega zgorevanja v plinskih kotlih.

Tudi če kupite okno s »prezračevalnimi« odprtinami, te ne zagotavljajo volumensko kontroliranega prezračevanja, hkrati pa ni v stanovanju nikakršne naprave, ki bi zrak vlekla skozi celotno stanovanje, od čistih k umazanim prostorom. V sanitarijah in kopalnici imajo stanovanja vgrajene ventilatorje, ki jih vključimo, ko te prostore uporabljamo – le za kratek čas. Ko je ventilator vključen, poteka prezračevanje čez vse prostore v stanovanju, saj odvajanje zraka iz sanitarij vleče zrak iz bivalnih prostorov. V tem času kroži zrak po celotnem stanovanju, a so pretoki zraka neenakomerni – odvisno so odvisni od tega, v kolikšni meri so okna odprta in kako velike so reže v okenskih okvirjih (netesnost). Vgrajeni starejši ventilatorji so praviloma glasni, porabijo razmeroma veliko električne energije in niso narejeni za stalno obratovanje. Skratka, če se še tako trudimo, ne moremo zagotoviti stalnega in enakomernega gibanja zraka po celotnem stanovanju.

PRAVILNO PREZRAČEVANJE

PURES (Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah) predpisuje minimalno urno izmenjavo zraka n = 0,7 (70% celotnega volumna vsako uro) ob zasedenosti prostorov (tudi če gre za eno samo osebo), in n = 0,3, ko nas ni doma v vseh prostorih! Pravilnik o prezračevanju predpisuje ti dve vrednosti z 0,5 oz. 0,2, ali pa 15 m3/h za vsako osebo v vsakem prostoru. Svež zrak potrebujemo ljudje za dihanje, vendar tudi prazno stanovanje potrebuje izmenjavo, da se odvajajo snovi, ki jih v zrak oddajajo posamezni materiali, pa tudi zato, da se ne pojavlja zidna plesen, ki je zdravju škodljiva. Idealno prezračevanje bi bilo takšno, ki bi zagotovilo večji pretok zraka skozi prostore, v katerih se nahajajo ljudje, in manjši pretok preko bivalnih prostorov, v katerih trenutno ni nikogar. Takšno prezračevanje ne bi smelo obremenjevati uporabnikov z določenimi opravili, moralo bi potekati popolnoma samodejno, ob tem pa bi moralo biti energijsko varčno in zanesljivo.

Izvedba centralnega prezračevanja pri sanaciji

V kolikor bomo objekt obsežneje renovirali (menjava tlakov, izvedba izolacije fasade ali spušanje stropov) lahko razmišljamo o izvedbi centralnega prezračevanja. 

Cevni razvod v tem primeru lahko peljemo po tlakih, fasadi ali pa podkonstrukciji knufa. Pomembno je, da so prezračevalne fleksibilne cevi v toplotnem ovoju stavbe (vsaj 15-20cm izolacije nad cevmi), da ne prihaja do kondenzacije v samih ceveh.

Več o centralnem sistemu prezračevanja si prebetire tukaj.

Sanacija in lokalni rekuperatorji

V kolikor nimamo pogojev za izvedbo centralnega sistema prezračevanja, se pri energetskih sanacijah objektov pogosto odločamo za vgradnjo lokalnega prezračevanja z lokalnimi rekuperatorji, ki poskrbijo za kontrolirano in neprekinjeno prezračevanje prostorov, kar preprečuje nastanek vlage in posledično razvoj plesni v prostoru. Za pravilno in učinkovito delovanje lokalnega prezračevanja, je potrebno v vsako sobo namestiti po eno enoto. V sanitarnih prostorih in kuhinji pa montirati ventilatorje z stalnim delovanjem (odvajanjem zraka iz prostora).

Več o lokalnem sistemu prezračevanja si prebetire tukaj.

HIGROSENZIBILNO PREZRAČEVANJE

Gre za najbolj pogosto uporabljeno rešitev prezračevanja pri obstoječih večstanovanjskih objektih in objektih pri katerih iz tehničnih razlogov ni mogoče vgraditi prezračevanja z rekuperacijo

Več o higrosenzibinem sistemu prezračevanja si prebetire tukaj.

Informacije

Pridobite našo ponudbo

Na osnovi vaših načrtov (tlorisov) vam brezplačno izdelamo razrez volumnov po posameznih prostorih in natančen popis materiala s ponudbo!

Rekuperacija

Prezračevanje z rekuperacijo odpadne toplote.

Zemeljski prenosnik

Zemeljski prenosnik toplote za predgrevanje in predohlajanje vhodnega zraka za prezračevanje.

S klima napravo

Ohlajevanje dovodnega zraka za prezračevanje s klima napravo.

Higrosenzibilno

Higrosenzibilno prezračevanje.

Zakaj se odločiti za nas?

Smo specializirani za področje prezračevanja z rekuperacijo, imamo preko 30 let izkušenj, sodelovali smo pri prvih in najpomembnejših pasivnih stavbah v Sloveniji, nudimo strokovno-tehnično pomoč na najvišji ravni.